żywa Wiara

Wspierane inicjatywyZOBACZ WSZYSTKIE

Warsztaty

Fundacja Integralnego Rozwoju Pro-Ty zaprasza na spotkania i warsztaty.

Bóg stworzył człowieka do rozwoju, a nie do stagnacji. U nas znajdziesz propozycje, które pozwolą Ci uwierzyć w Twój własny rozwój i podjąć próbę przekraczania siebie. Zobacz, co proponujemy w pracowniach: ikonograficznej, psychoterapii, bibliodramy, psychodramy.

Rekolekcje-warsztaty pisania ikon to propozycja dla tych, którzy chcą pogłębić swoje życie duchowe w sposób inny niż zwykle. Polegają one na tworzeniu ikony poprzez malarską kontemplację wizerunku Chrystusa, Matki Bożej i świętych.

Bibliodrama jest otwartym procesem interakcji między tekstem biblijnym i jakąś grupą, w którym próbuje się zintegrować przekaz biblijny z osobistymi doświadczeniami. Celem jest nowe doświadczenie religijne i zrozumienie Biblii na bazie identyfikacji uczestników z postaciami i sytuacjami biblijnymi. Formy realizacji: dzień skupienia, warsztaty, grupa warsztatowa.

W psychodramie od samego początku akcent położony jest na społeczny i grupowy wymiar życia człowieka. To zupełnie inaczej niż w klasycznej terapii gdzie występuje diada pacjent-lekarz. Ze względu na bliski związek psychodramy z teatrem (słowo psychodrama oznacza dosłownie ”teatr duszy”), człowiek rozumiany jest jako aktor na scenie swojego życia. Istotą leczenia w psychodramie jest uzyskanie wglądu poprzez odegranie na scenie. Oznacza to, że świat przeżyć psychicznych przedstawiony jest w formie scenicznej, angażującej ciało, ruch i emocje. 

Pomoc psychoterapeutyczna jest wsparciem dla człowieka w jego rozwoju dokonującym się poprzez zmianę zachowań i postaw. Jest podporą w radzeniu sobie z zaburzeniami emocjonalnymi, lękowymi, nerwicowymi i depresyjnymi, a także w sytuacjach kryzysowych (choroba, śmierć, żałoba). 

Filmy

Od czasu Pasji nie było filmu, który miałby szansę tak poruszyć ludzkie serca. Młody Mesjasz to wielka duchowa przygoda. „Umacnia wiarę, wzrusza do głębi, pozwala zrozumieć... Ten film powinien zobaczyć każdy wierzący” – „Dobre Nowiny”. „Jako ludzie wierzący ufamy, że Młody Mesjasz to będzie Pasja dla całej rodziny” – zapowiada reżyser Cyrus Nowrasteh.
CHATA
O filmie CHATA
 
Mack jest szczęśliwym mężem i ojcem trojga wspaniałych dzieci. Pew­nego dnia jego rodzinę dotyka tragedia. Najmłodsza córka Missy zo­staje porwana. Wszelkie dowody wskazują na morderstwo, choć ciała nie udaje się odnaleźć. Mack popada w coraz głębszą rozpacz, która powoli oddziela go od świata i rodziny. Kilka lat po tragedii otrzymuje tajemniczy list z zaproszeniem do leśnej chaty, w której rozegrał się dramat Missy. List wydaje się pochodzić od samego Boga. Pełen wąt­pliwości i obaw Mack decyduje się na spotkanie z nieznanym, które okaże się być niezwykłym doświadczeniem pozwalającym zrozumieć sens rodzinnej tragedii i zupełnie inaczej spojrzeć na życie i świat. „Chata” to piękna historia o tym, jak Bóg przychodzi do nas w naszych smutkach, do nas uwięzionych we własnych rozczarowaniach, zdradzonych przez własne wyobrażenia. Nigdy nie zostawia nas tam, gdzie nas znajduje, jeśli się przy tym nie upieramy. „Chata” to uprzejme zaproszenie do podróży do samego serca Boga.
 
Tytuł filmu: Chata 
Reżyser: Stuart Hazeldine 
Produkcja: USA 2017 r. 
Dystrybutor: Monolit Films 
Gatunek: Dramat 
Premiera kinowa: 10 marca
Poruszająca opowieść o cudownych objawieniach, które odmieniły życie tysięcy ludzi. Od lutego do lipca 1858 roku Matka Boża 18 razy objawia się Bernadetcie Soubirous, prostej, obdarzonej dużym temperamentem, nieco upartej, ale niezwykle uczciwej nastolatce z prowincjonalnego Lourdes na południu Francji. Do miasteczka zaczynają przybywać pielgrzymi, dochodzi do cudownych uzdrowień, a wieść o Lourdes obiega świat…

Książki

PRAWDZIWE, SZCZERE I AUTENTYCZNE ROZMOWY O BOGU I JEGO MIŁOSIERDZIU – BEZ OWIJANIA W BAWEŁNĘ

Znamy ich z pierwszych stron gazet, ekranów telewizyjnych bądź porywających kazań. Sławek Komuda spotkał się z nimi, by porozmawiać i posłuchać o Bożym Miłosierdziu. Jedni poznali Pana Boga przypadkiem, w życiu innych był On obecny od samego początku. Wszyscy zrozumieli jednak, że kluczowe w relacji z Nim są prawdziwe zaufanie i oddanie. Każda z tych historii to po prostu szczera opowieść o spotkaniach Boga i człowieka i efektach tych spotkań.

Czym jest Boże Miłosierdzie? Rozmówcy bardzo często odpowiadali, że… właściwie wszystkim. Każdy z nich doświadczał Go w inny sposób. Inaczej definiował, rozumiał, doświadczał. Te różne drogi, zapewne nie przypadkiem, przecięły się z drogą Sławka Komudy, który przekonany jest o opiece Pana Boga nad Projektem Miłosierdzie. Bo jak inaczej wytłumaczyć, że osoba  spoza branży dziennikarskiej, nie reprezentująca żadnej redakcji,  otrzymuje zgodę na przeprowadzenie rozmów tak osobistych, wręcz intymnych? Dla Sławka Komudy każda rozmowa była niczym indywidualne rekolekcje. Jest przekonany, że słowa, które usłyszał i przeniósł na papier mają moc zdolną poruszyć serca czytelników. 

Książki z biblioteki miesięcznika "Egzorcysta"
 
Duchowe konsekwencje aborcji
 
Życie ludzkie jest najcenniejszym darem Boga, jest święte i nienaruszalne, a wszyscy ludzie, nie tylko wierzący, powinni „bronić go, umacniać, czcić i kochać”. Obrońcy życia odpowiadają na to wezwanie św. Jana Pawła II, budując „cywilizację życia”. W Polsce ruchy pro-life są coraz silniejsze, coraz więcej ludzi angażuje się w obronę życia dzieci nienarodzonych. W niniejszej książce znajdziemy argumenty przemawiające za koniecznością obrony życia ludzkiego od poczęcia.
 
Anioł Stróż naprawdę istnieje
 
Zwykle, gdyJeśli mówimy o aniołach, to dominują w tym temacie dwie skrajne postawy. Pierwsza to jakiekolwiek całkowite odrzucenie ich istnienia i działania (ewentualnie ograniczeniedopuszczenie swej wiary w anioły tylko do czasów biblijnych). Druga zaś postawa dopatruje się anielskiego działania niemal wszędzie i nie we wszystkim (jak ma to np. miejsce w ideologii w New Age). Chodzi jednak o to, by ich pomocy w swym życiu nie zaprzewykluczać, a Aniołowie bowiem istnieją i w różnych życiowych sytuacjach bardzo subtelnie nam pomagają. Przytoczone w książce konkretne świadectwa takiej realnej anielskiej pomocy, powinny nas w tym przekonaniu tylko utwierdzić.
Yes, we can! Powołani, by świadczyć” to najnowsza publikacja Zbigniewa Kaliszuka przygotowana w formie świadectw bohaterów pierwszych stron gazet, a także tytanów cichej pracy. Zbiór rozmów z ambasadorami Światowych Dni Młodzieży (i nie tylko). Wszyscy rozmówcy przekonują, że należy oddać się Bogu, a najlepsza Ewangelia, jaką możemy przekazywać, to przykład tego, jak sami żyjemy. Fascynujące historie nawróceń oraz niezwykłe opowieści osób, które od zawsze opierały swoje życie na Bogu. Książka zawiera szereg odpowiedzi (za każdą z nich stoją doświadczenia konkretnych osób) co do tego, jak żyć po katolicku, odnaleźć się we współczesnym świecie, radzić sobie z cierpieniem, rozeznawać swoje powołanie, rozwijać miłość, łączyć karierę zawodową z wiarą i życiem rodzinnym.

Rekolekcje

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” zaprasza na rekolekcje wielkopostne: 

Gródek nad Dunajcem, 16-18 lutego  "Królestwo Boże"

Kraków, 2-4 marca "Biznes po Bożemu"

Kazimierz nad Wisłą, 9-11 marca "Pokorni zyskają ziemię"

 

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” prowadzone jest przez Księży Sercanów. Nawiązuje do nowatorskiej działalności na tym polu ich założyciela ks. Leona Dehona (1843-1925).

Naszą ofertę kierujemy do osób odpowiedzialnych za kształt życia gospodarczego w Polsce: przedsiębiorców, pracodawców, prowadzących działalność gospodarczą, menedżerów, dyrektorów, osób odpowiedzialnych za kierowanie zespołami pracowników. Siedzibą duszpasterstwa jest Domus Mater w Krakowie, ul. Saska 2C, 30-715 Kraków.

  • Promujemy model „moralnego menedżera” – bycie chrześcijańskim przedsiębiorcą czy pracodawcą wymaga nie tylko profesjonalizmu i skuteczności, ale również określonych predyspozycji duchowych i moralnych.

  • Pomagamy w pogłębieniu życia duchowego przez uczestnictwo w modlitwie i refleksji nad słowem Bożym.

  • Szukamy odpowiedzi na pytania przedsiębiorców dotyczące etyki w biznesie.

  • Pogłębiamy znajomość społecznej nauki Kościoła.

  • Spotykamy się, by wymieniać doświadczenia.

  • Integrujemy środowiska chrześcijańskich przedsiębiorców.

  • Spotkania mają charakter duszpasterski, a zatem nie łączą się z popieraniem jakiejś partii czy stowarzyszenia; nie są też związane z organizowaniem zbiórek, nawet na najbardziej szlachetne cele

Zapraszamy na rekolekcje głoszone przez ks. Janusza Burkata SCJ. Rekolekcje te to kolejna inicjatywa wspierana przez nasz portal, a ich motywem przewodnim jest pytanie: Czy Jezus potrzebuje marketingu? Czy Jezus potrzebuje marketingu?

Inne wydarzenia

Obecny rok jest dla wszystkich czcicieli Świętego Ojca Pio wyjątkowym czasem. Przeżywamy bowiem uroczysty jubileusz 100-lecia od otrzymania przez niego stygmatów oraz 50-lecia od przejścia do domu Ojca. Weź udział w inicjatywach i wydarzeniach jubileuszowych. 
"Jezus na lodowisku" - to już kolejna edycja wyjątkowego spotkania z Panem.
 
 
Hasło tegorocznego spotkania brzmi: "Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a JA was pokrzepię". Wydarzenie będzie mieć miejsce 16 czerwca 2018 roku na Hali Lodowej w Nowym Targu.
 
Program wydarzenia:
10:00 - Zawiązanie wspólnoty.
10:15 - Przywitanie Matki Bożej Ludźmierskiej.
10:30 - Przybycie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie Ołtarza i Adoracja.
11:30 - Przerwa.
12:00 - I Konferencja
13:30 - Przerwa obiadowa
15:00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia po niej II Konferencja
16:30 - Przerwa
17:00 - Świadectwo
17:45 - Przygotowanie do Eucharystii
18:00 - EUCHARYSTIA z prośbą o wylanie Ducha Świętego wraz z modlitwą o uzdrowienie.
ok. 21:30 – zakończenie - pożegnanie Matki Bożej Ludźmierskiej i Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie Ołtarza.
Czy wiesz, że Msza Święta może być najlepszym prezentem dla Twoich najbliższych?
 
Serwis gregorianka.pl zaprasza do zamawiania Mszy Świętych w Twoich intencjach - przez internet!
 
Sprawdzona wielowiekową tradycją praktyka ofiarowywania różnych spraw Bogu poprzez odprawienie w jej intencji Mszy Świętej, pokazuje, że Bóg bardzo intensywnie wsłuchuje się w prośby przedstawiane Mu podczas sprawowania Najświętszej Ofiary.

„Krucjata Różańcowa za Ojczyznę jest wielkodusznym darem duchowym wiernych, którzy z Maryją, Królową Polski, modlą się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów naszego Narodu. Osoby te czynią to dobrowolnie, zobowiązując się do codziennego rozważania i odmawiania w tych intencjach przynajmniej jednej z tajemnic Różańca Świętego…”

Wybór modlitwy różańcowej jako narzędzia duchowej walki o odrodzenie moralne Polski jest odpowiedzią na nauczanie Wielkich Prymasów Polski: Sługi Bożego kardynała Augusta Hlonda oraz Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Raz w miesiącu organizowane są nocne czuwania modlitewne na Jasnej Górze Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę dla wszystkich Polaków w Kraju i za granicą.  Czuwania rozpoczynają się w piątek po Apelu Jasnogórskim (godz. 21:00) i kończą przed godz. 4:00 nad ranem. Modlić się będziemy z Maryją Królową Polski za naszą Ojczyznę by była wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, oraz by wypełniła Jasnogórskie Śluby Narodu.

Dzieło Katechez Audiowizualnych trwa nieprzerwanie od 2009 roku. To ponad 70 zorganizowanych spotkań i ponad 40 wydanych płyt oraz niezliczona ilość osób, które uczestniczyły w Katechezach!

Katechezy Audiowizualne to comiesięczne spotkania, na których zaproszeni Goście dzielą się świadectwem swojego życia oraz poruszają ważne tematy związane z duchowością, wiarą, sprawami społecznymi i religijnymi.

Większość Katechez Audiowizualnych została zarejestrowana i wydana na płytach DVD oraz zamieszczona na portalu ewangelizacyjnym www.zywawiara.pl oraz w serwisie Youtube. Relacje z poprzednich Katechez znajdują się na stronie www.katechezyaudiowizualne.pl.

Spotkania zostały zapoczątkowane przez Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym “Miriam” i przez kilka lat odbywały się w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie. Następnie spotkania przeniesiono do Domu Diecezjalnego TABOR w Rzeszowie, gdzie odbywają się do dziś.

Obecnie za organizację Katechez Audiowizualnych odpowiada Dom Diecezjalny TABOR w Rzeszowie. Katechezami opiekuje się ekipa Domu oraz przyjaciele i sympatycy.

Są młodzi, ambitni, zaangażowani w pomoc innym, pochodzą z różnych krajów, ale mają jedno marzenie – przyjechać do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży!

Ma to być spotkanie młodych z CAŁEGO świata – wszystkich kontynentów. Nie będzie ono pełne, jeśli nie damy szansy uczestnictwa młodzieży z najuboższych krajów.

Co roku wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu wyjeżdżają, by pomagać w krajach misyjnych. Sprawmy, aby ten jeden raz to młodzież z Afryki mogła przyjechać do nas i uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu! 

Taka szansa może się w ich życiu już nie powtórzyć. Spotkanie z młodymi ludźmi z różnych części świata, poznanie odmiennej kultury, przeżywanie swojej wiary wraz z rówieśnikami z innych krajów, jest doświadczeniem przemieniającym spojrzenie na świat i życie, niezwykle ubogacającym i poszerzającym horyzonty. Pomóż im tego doświadczyć!

Spotkanie w Krakowie będzie odbywać się pod hasłem „Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Wkład w pokrycie kosztów uczestnictwa jednej osoby w Światowych Dniach Młodzieży będzie konkretnym wyrazem miłosierdzia.  Monica ze Sierra Leone, Simeon z Namibii, Jones z Liberii i  Daniel z Ghany - poznaj ich i pomóż spełnić ich marzenie! Dołącz do akcji:

Kim jest Święty Michał Archanioł?  Jest najpotężniejszą po Bogu i Matce Bożej istotą wszechświata. Najdoskonalszym w miłości duchem czystym, którego Pan Bóg ustanowił wodzem wszystkich Aniołów. Wszechmogący dał  Świętemu Michałowi  wyraz swojego zaufania powierzając mu opiekę nad ludem Bożym. Archanioł Michał nieustannie działa w imieniu Boga rozporządzając Jego potęgą. Będąc w bliskości Stwórcy cieszy się on najwyższą łaską wśród Aniołów Bożych. Jest przewodnikiem dusz, które opuszczają życie doczesne i przechodząc do życia wiecznego. Dostąpi godności sędziego na Sądzie Ostatecznym. Znaczenie  jego imienia - w języku  hebrajskim Mika`El -  Któż jak Bóg,  według współczesnych biblistów może mieć swoje źródło w słowie jakal, co oznacza; zwyciężać, być potężnym.

Głosimy wielkość Świętego Michała Archanioła, ale ciągle zbyt mało o nim wiemy. Chcemy to zmienić, chcemy nakręcić o nim film dokumentalny, który da nam wszystkim świadomość tej wspaniałej osoby świata Aniołów Bożych. Chcemy, aby film opowiadając o Wodzu zastępów Niebieskich, uświadomił nam, że Pan posyła go ludziom na czasy w których żyjemy. Anioł pomaga Ci codziennie. Dziś ty pomóż Aniołowi. ZOBACZ ANIOŁA! 

Woda to życie! Każdego roku 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. To okazja, by uświadomić sobie, że dostęp do wody nie jest czymś tak oczywistym jak mogłoby to się nam wydawać. To także możliwość realizacji w praktyce jednego z uczynków miłosierdzia, o których tak często słyszymy, szczególnie w tym roku liturgicznym. 

Z tej okazji Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu chce podarować mieszkańcom okolic Sarh w Czadzie kolejną studnię. Do tej pory udało nam się wybudować 15 studni, ale potrzeba ich 30! Z każdej z nich skorzysta 500-600 osób.

45-stopniowy upał, a do najbliższego źródła wody ponad 10 km, które trzeba pokonać pieszo! Kto z nas potrafi sobie to wyobrazić? A tak właśnie wygląda codzienność wielu mieszkańców Czadu!

Całkowity koszt budowy jednej studni wynosi 16 000 złotych. To tak jakbyśmy chcieli podarować Czadyjczykom 8000 butelek wody, gdzie koszt jednej butelki to 2 złote.  Najlepsze jest to, że woda podarowanych przez nas butelek NIGDY SIĘ NIE WYCZERPIE! Butelka to tylko symbol czasu poświęconego przez dzieci i kobiety , bo to głównie na nich spoczywa obowiązek  przemierzania kilometrów w poszukiwaniu czystej wody do picia.

Pomimo że nie mamy wpływu na to jak rozmieszczone są zasoby naturalne na świecie, nasze zaangażowanie może ocalić życie i zdrowie wielu mieszkańców Czadu! Chcemy zachęcić, aby z okazji Dnia Wody, każdy podarował mieszkańcom Czadu choć jedną symboliczną butelkę wody! 

„Karol” – to pierwszy polski musical historyczny, poświęcony życiu i dziełu Św. Jana Pawła II. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć niezwykły spektakl taneczny, aktorski i wokalny, stworzony na podstawie biografii Karola Wojtyły. W obsadzie musicalu m.in. Anna Wyszkoni oraz Piotr i Wojciech Cugowscy w roli przyjaciół Karola Wojtyły, a także Agata Nizińska w roli matki przyszłego Papieża. Nazwisko odtwórcy roli tytułowej póki co trzymane jest w tajemnicy. Wybór aktora grającego Jana Pawła II będzie dla wielu zaskoczeniem, ale z pewnością – pozytywnym. Póki co mogę zdradzić jedynie, że jest to znakomity polski aktor śpiewający, znany szerokiej publiczności – mówi Michał Kaczmarczyk, autor scenariusza musicalu „Karol”.  

Archiwum