żywa Wiara

Świadectwa wiaryZOBACZ WSZYSTKIE

Jestem całkowicie poświęcona Bogu – świadectwo dziewicy konsekrowanej

autor: Jane

użytkownik: MRak z dnia: 2019-07-15

3 stycznia 2009 roku moje życie w dziewictwie uroczyście konsekrowano przez odmówienie starożytnego rytu konsekracji. Z wielką radością i całkowicie jestem oddana Bogu jako „małżonka Jezusa Chrystusa”.

Dziewictwo konsekrowane jest najstarszą formą życia konsekrowanego w Kościele Katolickim. Istniało przed pojawieniem się życia monastycznego. Wybór dziewictwa na całe życie jest wychwalany w kilkunastu fragmentach Nowego Testamentu. Najstarsze referencje odnoszące się do dziewic konsekrowanych, które określają je jako odrębną grupę działającą w Kościele, można znaleźć w Liście do Smyrnaeans'a autorstwa św. Ignacego Antiocheńskiego z 110 roku n.e. Później doktorzy Kościoła tacy jak: święty Cyprian i święty Ambroży napisali obszerne dzieła o tej formie życia konsekrowanego. Wczesne wersje Rytu Konsekracji Dziewic znajdują się w najstarszych zapiskach liturgicznych. Męczennice takie jak: św. Agnieszka, św. Agata, św. Cecylia, czy św. Łucja były dziewicami konsekrowanymi.

W starożytności wiele kobiet poświęcało własne życie Bogu i stawały się dziewicami konsekrowanymi. Wraz z rozwojem życia monastycznego w VI wieku n.e. dziewictwo konsekrowane stopniowo zaczęło zanikać, a w średniowieczu praktycznie przestało istnieć. Jednak Ryt Konsekracji Dziewic zachowały niektóre zakony, które stosowały go podczas ślubów wieczystych. W drugiej połowie XX wieku na mocy dokumentu Sacrosanctum Concilium ustanowionego podczas Soboru Watykańskiego II zrewidowano Ryt Konsekracji Dziewic i przywrócono dziewictwo konsekrowane do życia we współczesnym Kościele.

Kiedy miałam 12 lat po raz pierwszy usłyszałam w sercu głos, który wzywał mnie do poświęcenia własnego życia na służbę Bogu. Myślałam, że pewnego dnia pójdę do klasztoru i zostanę zakonnicą. Po ukończeniu szkoły średniej zaczęłam na poważnie rozeznawać moje życiowe powołanie. Chociaż odwiedziłam kilkanaście klasztorów, w których panowała radosna atmosfera to czułam, że Bóg wzywa mnie do czegoś innego. Kilka miesięcy później przez przypadek przeczytałam Ryt Konsekracji Dziewic. Natychmiast w moim sercu poczułam, że to jest droga życiowa, do której wzywa mnie Bóg. Po czterech latach rozeznania i po ukończeniu studiów w wieku dwudziestu trzech lat zostałam dziewicą konsekrowaną podczas uroczystej mszy świętej.

Tym, co najbardziej mi się podobało jest głęboka duchowość, która znajduje się w Rycie Konsekracji. Piękne modlitwy pochodzące z czasów starożytnych, które tam znajdują się, przedstawiają „małżeńską” relację pomiędzy dziewicą konsekrowaną a Jezusem Chrystusem, która odzwierciedla miłość naszego Zbawiciela, jaką darzy swój Kościół. Kościół Katolicki określa dziewicę konsekrowaną mianem: „oblubienicy Jezusa”. Oznacza to, że taka kobieta z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca samą siebie i całą miłość, jaką mogłaby obdarzyć swojego męża i dzieci, samemu Jezusowi Chrystusowi dla chwały Bożej i zbawienia ludzi.

Chociaż dziewice konsekrowane i zakonnice są podobne do siebie pod względem tego, że Kościół uznaje je jako osoby konsekrowane to Ryt Konsekracji zakonnic jest inni niż dziewic konsekrowanych. Śluby zakonne są w gruncie rzeczy przyrzeczeniami, które składa się Bogu. Natomiast dziewictwo konsekrowane jest uroczystym błogosławieństwem, które dziewica otrzymuje od Boga przez biskupa. Konsekracja dziewicy jest podobna do sposobu, w jaki ksiądz biskup konsekruje budynek kościoła, przeznaczając go dla kultu. Z tego powodu dziewictwo konsekrowane jest stanem, od którego nie można otrzymać żadnej dyspensy.

Zawsze w sercu czułam, że Bóg chciał, abym poświęciła swoje życie na modlitwę i służbę dla mojej diecezji. Dziewictwo konsekrowane należy do rodzaju życia konsekrowanego, do którego należy głęboka i duchowa jedność z miejscowym Kościołem. W przeciwieństwie do zakonnicy, która w pewnym sensie musi „opuścić” swoją diecezję, aby wstąpić do klasztoru, dziewica konsekrowana w pełni należy do miejscowego Kościoła i pozostaje wierna życiu konsekrowanemu bezpośrednio pod władzą biskupa diecezji.

Dziewica konsekrowana ma obowiązek poświęcić znaczną ilość czasu na modlitwę. To oznacza: uczestnictwo w codziennej mszy świętej, odmawianie brewiarza i modlitwy osobistej, a także lekturę duchową. Dziewice konsekrowane podczas rytu konsekracji mają ze sobą brewiarz, a po konsekracji muszą odmawiać Liturgię Godzin. Modlą się za cały Kościół, pamiętając w sposób szczególny za biskupów, kapłanów i za cały lud wierny pochodzący z diecezji, do której należą.

Obecnie studiuję teologię. W przyszłości chciałabym obronić pracę doktorską i wykładać na uniwersytecie. Chciałabym wykorzystywać moje wykształcenie nie tylko do celów uniwersyteckich. Zgodnie z Prawem Kanonicznym dziewice konsekrowane są: „oddane na służbę Kościoła”. Służba dla archidiecezji, do której należę jest na pierwszym miejscu w moim powołaniu.

Powołanie do dziewictwa konsekrowanego kładzie większy nacisk na być niż robić. Będąc oblubienicą Jezusa Chrystusa dziewica konsekrowana zapowiada rzeczywistość w Niebie, gdzie ludzie: „Ani nie będą się żenili, ani za mąż wychodzili, tylko będą jak aniołowie” (Mt 22,30). Swoim życiem przypomina, że Jezus Chrystus jest najwyższym spełnieniem, nie tylko tęsknot serca, ale także czasu i historii. Jak panna młoda, która jest przedstawiona w Księdze Apokalipsy Św. Jana, dziewica konsekrowana jest wezwana, aby kochać Jezusa Chrystusa z tak wielką siłą, że jej całe życie przypomina nieustanne wołanie: „Przyjdź, Panie Jezu!” (Ap 22,17).

*Jane

*Imię zmienione ponieważ autorka świadectwa zachowała anonimowość.

Tłumaczenie z j. ang. na j. pol: Marcin Rak

Źródło:https://www.rcan.org/story-consecrated-virigin

zobacz powiązane artykuły

Komentarze (0)

Portal zywawiara.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Powiązane artykuły

Jestem małżonką Chrystusa - świadectwo dziewicy konsekrowanej

Jestem małżonką Chrystusa - świadectwo dziewicy konsekrowanej

autor: Andrea Rose Maria Polito

Dziewictwo konsekrowane należy do najstarszych form życia konsekrowanego, jakie istnieją w Kościele Katolickim. Dziewica konsekrowana wspiera miejscowy Kościół modlitwą. Bóg posyła ją tam, gdzie...

dodano: 2020-09-14 MRak
Komentarzy (1)
Jestem poślubiona Jezusowi – świadectwo dziewicy konsekrowanej

Jestem poślubiona Jezusowi – świadectwo dziewicy konsekrowanej

autor: Carmen Briceno

22 sierpnia 2009 roku szłam wzdłuż kościoła do ołtarza ubrana w białą suknię. Byłam zdenerwowana i podekscytowana. W tym czasie moja rodzina i przyjaciele stali w kościele. Jedni się uśmiechali, a...

dodano: 2018-12-11 MRak
Komentarzy (1)
Moje serce należy do Jezusa - świadectwo dziewicy konsekrowanej

Moje serce należy do Jezusa - świadectwo dziewicy konsekrowanej

autor: Maria

Pewnego dnia udałam się na rekolekcje. Podczas wspólnej modlitwy w głębi duszy odkryłam jak bardzo Jezus mnie kocha. W sercu poczułam Jego obecność i ciepło. Zrozumiałam, że nasz Zbawiciel kocha...

dodano: 2022-08-30 MRak
Komentarzy (0)
Powołanie Dziewicy Konsekrowanej

Powołanie Dziewicy Konsekrowanej

autor: Kathy Reda

Jestem dumna z tego, że zostałam oblubienicą Jezusa i zanoszę Jego przesłanie do społeczności, w której żyję i miejsca pracy, w którym pracuję. Lubię odmawiać liturgię godzin i różaniec, które dają...

dodano: 2019-12-10 MRak
Komentarzy (0)
Powiedziałam Jezusowi: „Tak”

Powiedziałam Jezusowi: „Tak”

autor: Cathy

Przyszła mi do głowy ta myśl: chciałam złożyć prywatny ślub czystości. Zastanawiałam się, czy istnieją takie kobiety, które całkowicie należą do Jezusa Chrystusa i żyją w swoich społecznościach. W...

dodano: 2022-12-12 MRak
Komentarzy (1)