żywa Wiara

KALENDARIUM WYDARZEŃZOBACZ WSZYSTKIE

Ewangelizacja niejedno ma imię. O wierze i głoszeniu zbawienia w początkach Kościoła.

Prowadzący: ks. bp Roman Pindel

Dla kogo: Dla każdego

Data: 2016.12.16 - 2016.12.18

Godzina: 00:00

Miejscowość: Czechowice-Dziedzice

Ulica: Al. św. Andrzeja Boboli 1; 43-502 Czechowice-Dziedzice

Miejsce wydarzenia: Dom Rekolekcyjny Św. Józefa - Księża Jezuici

Telefon: 32 21 44 560, 797 907 707

E-mail: betania@adres.pl

Strona internetowa: www.czechowice.deon.pl

Ewangelizacja niejedno ma imię. O wierze i głoszeniu zbawienia w początkach Kościoła.

Dla wielu współczesnych rodziców trudnym doświadczeniem życiowym jest fakt, że ich dzieci odeszły od wiary, nie interesują się religią, w której się wychowywały, nie udało im się małżeństwo, a do kościoła chodzą jedynie z okazji chrztu, pierwszej Komunii, czy pogrzebu. Z drugiej strony raz po raz słyszy się o ewangelizacji lub nowej ewangelizacji. Problem w tym, że dla wielu prawdziwą trudność stanowi nowy, ekspresyjny, nieraz zbyt entuzjastyczny sposób wyrażania wiary.

Dlatego, nie szukając winnych niepowodzenia w przekazie wiary w wielu rodzinach, skupimy uwagę na pytaniu o wiarę: w jaki sposób jest ona darem, w jaki zaś zależy od człowieka i jego środowiska? Będziemy także dociekać, kto i w jaki sposób winien wzbudzać wiarę? Szukać będziemy tego, co specyficzne dla dzisiejszej sytuacji Kościoła, w kontekście niezwykłego jego rozwoju w czasach Apostołów.

Odpowiedzi na te i podobne pytania szukać będziemy w tekstach Ewangelii, Dziejów Apostolskich i Listów Nowego Testamentu. Zapis pierwszych zasad głoszenia ewangelii posłuży nam w poszukiwaniu tego, co ponadczasowe w głoszeniu dobrej nowiny.

W oparciu o teksty biblijne oraz tradycje Kościoła – w konferencjach, modlitwie i medytacji – szukać będziemy odpowiedzi na pytanie, co mamy czynić dzisiaj, by nasi bliscy przyjęli dobrą nowinę o zbawieniu. Nie będzie to jednak jakiś przyspieszony kurs, który da gotową instrukcję, ani nabycie umiejętności i narzędzi, które gwarantować będą sukces. Chcemy raczej słuchać Boga, by usłyszeć, co wpierw ma się dokonać w naszym sercu, a być może także przyjąć wezwanie do takiego świadectwa wiary, które okaże się odpowiednie dla tych, których Bóg stawia na naszej drodze.

Sesję prowadzi: ks. bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji Bielsko-Żywieckiej, profesor biblistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.