żywa Wiara

KsiążkiZOBACZ WSZYSTKIE

Wino demonów

autor: Gabriel Bunge OSB

Wino demonów

Gniew, zapalczywość i uraza mają skutki dla wszelkich relacji międzyludzkich. "Żadna bowiem inna wada nie czyni z człowieka demona tak, jak gniew". Gabriel Bunge, znawca życia duchowego i współczesny eremita, przywołuje naukę Ewagriusza z Pontu, aby zmierzyć się ze źródłem gniewu, który w stanie nieujarzmionym staje się pożywką dla czynów złych i popędliwych, staje się zdradliwym "winem demonów".

Bunge pokazuje gniew jako utratę roztropności i wskazuje na tajemniczy, ale i oczywisty związek między pychą i popędliwością. To pycha zrzuca z nas wędzidła samoopanowania pchając nas w moc złego zacietrzewienia. "Nie ma się co łudzić: gniew "zaślepia"; nie tylko tego, kto obiektywnie odszedł od wiary i stał się "heretykiem", lecz również tego, komu została ona powierzona i kto usiłuje jej bronić". Gniewne uczynki powodują często rzeczy nieodwracalne, "bo cóż innego z nich wynika, jeśli nie owe "podziały w Kościele Pana", które także nie są niczym innym jak gorzkimi owocami gniewu?"

Za Ewagriuszem Bunge przeciwstawia nieopanowaniu - łagodność, prezentowaną jako cnotę aniołów. Dzięki temu porównaniu "opanowany gniewem" znajduje obraz dążenia do poprawy. W przeciwnym razie "mało kto też zdobyłby się na odwagę i wytrwałość potrzebną do walki z taką wadą jak gniew, gdyby nie miał przed oczami sympatycznego obrazu prawdziwego ludzkiego bytu, ideału, którego być może nie jest w stanie urzeczywistnić, a który jednak poszerza ciasne horyzonty naszej ziemskiej egzystencji".

 

Komentarze (0)

Portal zywawiara.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dobrodzieje portalu

Kobi

VipDesign

Polecamy

Katolickie Stowarzyszenie TABOR


Miesięcznik Egzorcysta

saletyni.pl

Tak Rodzienie

Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

Radio Rodzina Wrocław

Tygodnik Niedziela

Radio Głos

Siódma - Dziewiąta

Jasnogórska Rodzina Różańcowa

Radio Fara

Katolickie Radio Podlasie

Pallotyńskie Radio Ewangelizacyjne

Radio Niepokalanów

Radio FIAT

Sercanki

Radio Jasna Góra

Tabor

Radio RDN

MojRzeszow

vipdesign

zakony.pl

via

Gość Niedzielny

http://sanktuariapolskie.info/

Rozaniec.eu

Pomoc kościołowi w potrzebie

Radio doxa