żywa Wiara

KsiążkiZOBACZ WSZYSTKIE

Dwie są drogi. Przewodnik wczesnochrześcijański

autor: ks. Józef Naumowicz

Dwie są drogi. Przewodnik wczesnochrześcijański

Szczególne rekolekcje z ojcami Kościoła, katecheza sięgająca początków chrześcijaństwa: 42 etapy wędrówki Izraelitów przedstawione zostały w książce jako droga duchowego rozwoju.

Ks. Józef Naumowicz, profesor teologii (UKSW), doktor filologii klasycznej, tłumacz i wydawca pism ojców Kościoła.

Autorzy pierwszych wieków zwracali uwagę na konieczność ciągłej, stałej pracy nad sobą. Nigdy nie mieli statycznej wizji wiary czy miłości, gdzie wszystko byłoby osiągnięte raz na zawsze. Nie od razu - jak podkreślali - zdobywa się miłość, wewnętrzny pokój lub wiarę. Do prawdziwych wartości bowiem dochodzi się stopniowo, właściwie przez całe życie.

Ponieważ życie duchowe polega na rozwoju, pisarze wczesnochrześcijańscy wyróżniali jego etapy czy stopnie. Zdawali sobie jednak sprawę, że dotykają żywej, osobowej relacji z Bogiem, która nie podlega ścisłemu i systematycznemu opisowi. Byli zbyt świadomi działania łaski i tego, że "Duch wieje, kędy chce", by szczegółowo wyliczać i opisywać te fazy. A jednak wyraźnie o nich mówili. Wykorzystywali przy tym obrazy biblijne i posługiwali się językiem metaforycznym. Trzeba przyzwyczaić się do tego języka obrazów i symboli, by w pełni korzystać z niezwykłej katechezy sięgającej początków chrześcijaństwa.

 

Komentarze (0)

Portal zywawiara.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dobrodzieje portalu

Kobi

VipDesign

Polecamy

Katolickie Stowarzyszenie TABOR


Tabor

MojRzeszow

vipdesign

zakony.pl

via

Gość Niedzielny

http://sanktuariapolskie.info/