żywa Wiara

KazaniaZOBACZ WSZYSTKIE

Dwie perspektywy i akcent

autor: ks. Wojciech Węgrzyniak

użytkownik: Admin z dnia: 2013-04-24

Ks. Węgrzyniak stawia przed nami dwie perspektywy.

Pierwsza – nazwijmy ją „prawnicza” - nakierowana na przeszłość, związana jest z badaniem tego, co minęło. Jest to skrupulatna analiza z prawniczą dociekliwością. Charakterystyczna dla faryzeuszów i uczonych w piśmie.

Druga – nazwijmy ją „lekarska” – skupiona jest na teraźniejszości. Nie wnika w to, co było, nie roztrząsa trudnej, skomplikowanej przeszłości, nie rozdrapuje ran. W takiej perspektywie działa Jezus, który leczy i uzdrawia. Nie pyta swego pacjenta, dlaczego jest w złym stanie, co przeskrobał, czym zawinił, działa „tu i teraz”, jeśli tylko zostanie wezwany. Poproszony, nigdy nie odmawia. Na koniec daje lekarstwo: „Idź i nie grzesz więcej”.

Oczywiście obie perspektywy odnoszą się do życia duchowego. Wysłuchując kazania możemy określić jaki jest nasz punkt widzenia. Jak my rozkładamy akcenty.

9:08
Dwie perspektywy i akcen... (nr 1)

Komentarze (0)

Portal zywawiara.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.