żywa Wiara

Kalendarium wydarzeńZOBACZ WSZYSTKIE

Kalendarium wydarzeń

Zagrożenia Internetu i gier komputerowych

Zagrożenia Internetu i gier komputerowych

Prowadzący: Lesław Orski

Rodzaj: konferencja

Data: 2022.07.30 - 2022.07.30

Godzina: 13:00

Miejscowość: Licheń, Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie

Ulica: ul. Klasztorna 4 62-563 Licheń Stary

Miejsce wydarzenia: sala św. Stanisława Kostki

Wielu uważa, że Internet i gry komputerowe to tylko rozrywka, korzystająca w swej formie z postępu technologicznego. Jednak czasem staje się ona przyczyną wielu cierpień rodzinnych, początkiem niepowodzeń i skutkuje utraconym czasem, który jest trudno nadrobić.

Umysł ludzki potrafi koncentrować uwagę na wielu płaszczyznach. Łączy w nadzwyczajny sposób wiedzę, wspomnienia i emocje. Po pewnym czasie jednak najbardziej ciekawa rozmowa potrafi wyczerpać rozmówców, długi wykład znużyć słuchaczy a interesująca książka musi poczekać do kolejnego dnia.

Jak to się jednak dzieje, że niektórzy potrafią spędzić cały dzień od rana do nocy przed ekranem monitora wydawać by się mogło w jednym ciągłym stanie uwagi, emocji, i satysfakcji? Niektórzy poświęcają niemal każda wolna chwile na wpatrywanie się w ekran śledząc wydarzenia i opinie w Internecie, wyszukując coraz to nową muzykę i filmy. Inni potrafią spędzić setki lub nawet tysiące godzin grając w jedna tylko grę komputerowa, a grali już w wiele.

Każdy z pozycji swojego doświadczenia może patrzeć na to zjawisko szukając przyczyn i zależności, które je zapoczątkowały. Już najwyższy czas, aby zadać pytanie, dlaczego; ludzka wolna wola leci bezradnie jak ćma w blade światło ekranu monitora?

Odpowiedź trzeba znaleźć prawdziwą i dogłębną a poznać ją trzeba szybko, ponieważ kolejne pokolenia dorastają, trzymając ekrany w swoich dziecięcych dłoniach. Obecnie prawo poucza ludzi by nie przechodzić przez przejście dla pieszych wpatrując się w telefon. Można, więc dojść do wniosku, że jakiś system bezpieczeństwa nie zadziałał jak trzeba. Na drodze rozwoju technologicznego nie dokonała się potrzebna analiza i teraz trzeba zmagać się z konsekwencjami.

Niektórzy naukowcy badają ten problem i próbują znaleźć przyczyny w naturze biologicznej człowieka. Analizując wpływ czynników chemicznych, które odgrywają dużą role w uzależnianiu się mózgu od bodźców, którymi karmią Internet i gry komputerowe. Inni kierują badania w stronę natury ludzkiej, niespełnionych potrzeb i pragnień, które żywią się iluzjami dostarczanymi przez szeroko pojęte rozrywki multimedialne, do których należy zaliczyć Internet i gry komputerowe.

Jednak dla każdego człowieka ten problem może przybrać inną bardziej osobistą i przykra formę, czasem będąca początkiem rodzinnego cierpienia.
Dla rodzica świadomość straconego czasu jest nadzwyczaj przykrym uczuciem. Emocjonalna rozłąka dziecka z rodzicem może powstać z wielu przyczyn; długie delegacje, praca na zmiany, różne miejsca zamieszkania, ciężkie sytuacje zdrowotne, komplikacje rodzinne i rozwody. Jednak dystans i rozłąka może też bardzo subtelnie wkraść się w życie rodzinne. Gdy dziecko zatapia się w iluzoryczny świat gier komputerowych i odnajduje tam wyobrażone formy tego, czego pragnie. Spędza w grach wolne chwile a potem nawet poświęca czas przeznaczony na obowiązki, naukę i prawdziwe relacje. Czas płynie a rodzice dopiero z perspektywy lat patrzą wstecz na swoje dzieci i lata, które spędziły zapatrzone w monitor szukając tego, co powinny znaleźć w prawdziwym życiu. Tak stracony czas może być trudny do nadrobienia.

Rodzice, jako pierwsi powinni dostrzec te zagrożenia i stawić im czoła, ponieważ nikt inny tej odpowiedzialności na swoje barki nie weźmie. Żaden nauczyciel, pracownik społeczny czy urzędnik nie ma tego autorytetu, jaki mają rodzice w oczach dziecka. Dlatego to właśnie rodzice powinni odważyć się na działania, które przywrócą dzieci realnemu światu i rzeczywistym relacjom z rówieśnikami.

Aby to zrobić rodzice powinni na przestrzeni czasu przyswoić sobie charakter niebezpieczeństw płynących z Internetu i gier komputerowych. Dzięki wiedzy rodzice będą mogli wybierać treści zgodnie ze swoim sumieniem. Jest to ważne, ponieważ dzieci widząc przyzwolenie rodziców przyjmują bezkrytycznie to, co dzieje się w Internecie i grach komputerowych.

Jednocześnie rodzice mają do dyspozycji szeroki asortyment specjalistów, którzy znają niebezpieczeństwa Internetu i gier komputerowych oraz ich siły uzależnienia. Są oni w stanie pomoc wiedzą jak kierować dalsze działania, by budując na silnej i prawidłowej relacji z rodzicami zwrócić dzieci realnemu światu, który potrzebuje ich kreatywności, zapału i dobrych serc.

Już niebawem będą Państwo mieli okazję dowiedzieć się więcej o zagrożeniach gier komputerowych w prelekcji, która odbędzie się w Licheniu, na którą bardzo serdecznie Państwa zapraszam. Będą Państwo mieli okazję uzyskać pierwsze ważne informacje i usłyszeć odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie
Sala Świętego Stanisława Kostki
Sobota 30.7.2022 o godzinie 13.00

Zapraszam Serdecznie

Lesław Orski

TAGI: Internet gry komputerowe uzależnienie Lesław Orski zagrożenia Internetu i gier komputerowych