żywa Wiara

Światło ŻycieZOBACZ WSZYSTKIE

Tradycja obchodzenia święta Paschy

Tradycja obchodzenia święta Paschy

 

Starotestamentalne i judaistyczne tło fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza o ustanowieniu Eucharystii (część 1)

 

W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: „Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali spożywanie Paschy?” On odrzekł: „Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka, i powiedzcie mu: ”. Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę.

Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu . A gdy jedli, rzekł: „Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was Mnie wyda”. Bardzo tym zasmuceni, zaczęli pytać jeden przez drugiego: „Chyba nie ja, Panie?” On zaś odpowiedział: „Ten, który ze Mną rękę zanurzył w misie, ten Mnie wyda”. (…)

A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje”. Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: „Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. Lecz powiadam wam: Odtąd nie będę już pił [napoju] z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami, nowy, w królestwie Ojca mojego”.

Po odśpiewaniu hymnu wyszli w stronę Góry Oliwnej.

Mt 26, 17-23. 26-30

 

Ewangelia według św. Mateusza opisuje Ostatnią Wieczerzę jako wieczerzę paschalną, którą spożył Jezus wraz z Apostołami według zwyczajów żydowskich. Cytowany fragment dotyczy przygotowania wieczerzy oraz samej uczty, podczas której Jezus ustanowił Eucharystię.

 

Tradycja obchodzenia święta Paschy

Święto Paschy było największym i najważniejszym z żydowskich świąt. W czasach Jezusa gromadziło w Jerozolimie wszystkich Żydów, którzy przybywali, by złożyć we wspólnej ofierze, a potem spożyć baranka paschalnego. Paschę obchodzono jako pamiątkę cudownego wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej, lecz korzenie święta sięgają jeszcze czasów sprzed Mojżesza i wyjścia z Egiptu.

Pierwotnie Pascha była świętem rodzinnym – świętem wiosny, nomadów i ludzi osiadłych. Obchodzono je nocą, w czasie równonocy wiosennej, czternastego dnia miesiąca Abib lub Miesiąca Kłosów, później nazwanego miesiącem Nisan. Składano Bogu w ofierze roczne jagnię lub koziołka, by w ten sposób sprowadzić błogosławieństwo na całą trzodę. Musiał być to samiec, wolny od skazy, a jego kości nie mogły zostać złamane. „Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela tak: Dziesiątego dnia tego miesiąca niech się każdy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu. (…) Baranek będzie bez skazy, samiec, jednoroczny; wziąć możecie jagnię albo koźlę. Będziecie go strzec aż do czternastego dnia tego miesiąca, a wtedy zabije go całe zgromadzenie Izraela o zmierzchu. I wezmą krew baranka, i pokropią nią odrzwia i progi domu, w którym będą go spożywać. I tej samej nocy spożyją mięso pieczone w ogniu, i chleby przaśne będą spożywali z gorzkimi ziołami” (Wj 12, 3. 5-8). Mięso baranka szybko rozdzielano między uczestników gotowych do drogi: „Tak zaś spożywać go będziecie: biodra wasze będą przepasane, sandały na waszych nogach i laska w waszym ręku. Spożywać będziecie pospiesznie, gdyż jest to Pascha na cześć Pana” (Wj 12, 11).

Od czasów Mojżesza Święto Paschy nabrało innego znaczenia. Pascha zbiegła się z wyprowadzeniem Izraelitów z Egiptu i stała się pamiątką wyjścia z niewoli do wolności, gdy Bóg uwolnił Izraela spod jarzma egipskiego poprzez szereg cudownych interwencji. Stało się przypomnieniem, że Bóg ukarał Egipcjan, a oszczędził Naród Wybrany, co miało miejsce szczególnie podczas dziesiątej plagi, jaką było przejście Anioła Śmierci i śmierć pierworodnych. „Gdy się was zapytają dzieci: cóż to za święty zwyczaj? - tak im odpowiecie: To jest ofiara Paschy na cześć Pana, który w Egipcie ominął domy Izraelitów. Poraził Egipcjan, a domy nasze ocalił” (Wj 12, 26-27). Samo słowo Pascha tłumaczone jest z języka hebrajskiego jako „przejście”. Jest to przejście Jahwe pomijającego domy Izraelitów oznaczone krwią baranka, a nawiedzającego śmiercią domy egipskie.

Na przestrzeni wieków charakter święta Paschy zmienił się z uroczystości rodzinnej w święto Świątyni. Z pewnością obchodzono je już w taki sposób za czasów Jozjasza. Do centralizacji kultu w Izraelu dostosowano także ceremoniał obchodzenia Paschy: krew ofiar wylewano na ołtarz, a wykonawcami ceremonii byli kapłani i lewici. W czasach Jezusa rytuał Paschy związany był właśnie z kultem Świątyni.

Paschę obchodzono z radością, ale też z religijną zadumą. Była nierozerwalnie związana z zapowiedzią przyszłego wyzwolenia Izraela, którego wyjście z Egiptu było wyobrażeniem. W każdą noc paschalną Żydzi oczekiwali na Mesjasza, który tego wyzwolenia miał dokonać.

Z biegiem lat ze świętem Paschy zaczęło łączyć się Święto Przaśników. Paschę obchodzono czternastego Nisan, a Święto Przaśników wypadało zwykle między piętnastym a dwudziestym pierwszym Nisan. W kalendarzach liturgicznych święta te są rozróżniane bądź traktowane łącznie jako jedno święto. Przaśniki, czyli chleby pozbawione kwasu, dołączano do ofiary z pierwszych zbiorów. Wyrzucanie starego kwasu było obrzędem corocznego oczyszczenia i odnowienia. Tradycja żydowska łączy to święto z wyjściem z Egiptu, przypomina, że pośpiech Izraelitów był tak wielki, że ciasto, które zabierali ze sobą, nie zdążyło wyrosnąć.

 

Bibliografia:

Słownik teologii biblijnej, red. X. Leon-Dufour, tłum. K. Romaniuk, Poznań 1990,

Brat Efraim, Jezus Żyd praktykujący, tłum. J. Ferynchowa, Kraków 1994,

Biblia Jerozolimska, Pallotinum, Poznań 2006

 

Komentarze (0)

Portal zywawiara.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Weronika

studentka

Światło Życie

rozwiń opis

O wierze i doświadczeniu Boga w moim życiu. Należę do Ruchu Światło-Życie, mam super rodzinę, pracuję, studiuję - obecnie teologię.

kontakt ze mną

załóż bloga

Dobrodzieje portalu

Kobi

VipDesign

Polecamy

Katolickie Stowarzyszenie TABOR


Miesięcznik Egzorcysta

saletyni.pl

Tak Rodzienie

Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

Radio Rodzina Wrocław

Tygodnik Niedziela

Radio Głos

Siódma - Dziewiąta

Jasnogórska Rodzina Różańcowa

Radio Fara

Katolickie Radio Podlasie

Pallotyńskie Radio Ewangelizacyjne

Radio Niepokalanów

Radio FIAT

Sercanki

Radio Jasna Góra

Tabor

Radio RDN

MojRzeszow

vipdesign

zakony.pl

via

Gość Niedzielny

http://sanktuariapolskie.info/

Rozaniec.eu

Pomoc kościołowi w potrzebie

Radio doxa