żywa Wiara

Rozważania na temat życiaZOBACZ WSZYSTKIE

Wielki Post - spowiedź

Co jest ważne w naszym życiu - zastanawia się każdy z nas. Najważniejszą rzeczą jest to, aby być coraz lepszym. Jak tego dokonać, jak być lepszym skoro życie jest takie ciężkie. Nie prawda - życie jest piękne tylko trzeba to dostrzec. Żeby dostrzec, że życie jest piękne trzeba przyznać się do tego, że my sami jesteśmy źli i grzeszni. Najlepszym sposobem na lepsze życie jest zrobienie tego pierwszego kroku, jakim jest spowiedź święta. 

Jan Paweł II - papież wszech czasów, powiedział 6 czerwca 1979 roku w Częstochowie te słowa: 
"Wy sami nie wiecie, jacy jesteście piękni wówczas, kiedy znajdujecie się w zasięgu słowa Bożego i Eucharystii. Sami nie wiecie, jacy jesteście piękni, kiedy obcujecie z bliska z Chrystusem". 
Słowa te dają obraz prawdziwości spowiedzi świętej, bo tylko po spowiedzi obcujemy z Chrystusem. Jest to troska o to, aby zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu pójść i zrzucić z siebie ciężar grzechów. Okres Wielkanocy to szczególny czas na zadumę i poprawę swojej duchowości, a co za tym idzie samopoczucia i łaski, która daje nam siłę do działania. Ten rok i ten czas Świąt Wielkiej Nocy łączy się również z kanonizacją naszego Papieża Rodaka. To właśnie będzie miało szczególne znaczenie, jeśli ludzie czystego serca i w postanowieniu poprawy przyjmą Komunię Św. w czasie, gdy Jan Paweł II zostanie ogłoszony Świętym. 

Co jest najważniejsze w spowiedzi? Kiedy spowiedź jest ważna?
Szczerość, pokora i przyznanie się do tego, że oto ja jestem grzesznikiem i chcę się przyznać do złych zachować, które są moją słabością. To ja stając przed obliczem Chrystusa mówię o tych wszystkich grzechach. Pokornie przyjmuję pokutę, którą odmówię, a być może będzie to inny rodzaj pokuty, niż modlitwa. Ważność spowiedzi jest wtedy, kiedy wypowiemy wszystkie grzechy i przede wszystkim wyzbędziemy się przywiązania do grzechu. Nie jest to łatwe, bo grzechy popełniamy i to w znacznym stopniu te same. Chwila skupienia i chwila spojrzenia w "Oczy" Chrystusa jest tą chwilą, która uzdrawia, umacnia i daje siłę do walki ze słabościami, które mają wpływ na nasze złe postępowanie. To od nas zależy sens spowiedzi i ważność tego można powiedzieć przywileju. Czy nie jest pięknym to, że jesteśmy czyści po spowiedzi? 

Rachunek sumienia, pojednanie, a na końcu rozgrzeszenie i pokuta. Dzisiaj ludzie zbytnio to spłaszczyli. Idziemy do spowiedzi to patrzymy gdzie szybciej, gdzie jest mniejsza kolejka i spowiedź świętą traktujemy, jak formalność przedświąteczną, a na dodatek tylko raz w roku. Tak się nie staniemy lepsi. W ten sposób nie dokonamy w sobie prawdziwego oczyszczenia. Spowiedź to rozmowa z Bogiem, to nie żart i to nie powinien być wstyd. Wstydem może być fakt, że jesteśmy grzeszni, ale nie możemy się wstydzić o tym mówić - zwłaszcza przed Bogiem. To nam się wydaje, że ukryjemy coś, że nie przyznamy się do grzechu. W głębi naszego serca i tak wiemy, jakimi jesteśmy i Bóg wie jakimi jesteśmy, ale to o to chodzi, żeby się pokłonić, przyznać, wzbudzić żal, postanowić się zmienić, przebaczyć bliźniemu, ... (Pomyśl)

Komentarze (0)

Portal zywawiara.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Roman Rzońca

Obserwator

Rozważania na temat życia

rozwiń opis

Rozważania na tematy życia, śmierci, wiary i istnienia. Jezus jest moim Panem, a mój cel to zbawienie. Najważniejszym dniem w moim życiu to dzień mojej śmierci...

kontakt ze mną

załóż bloga

Dobrodzieje portalu

Kobi

VipDesign

Polecamy

Katolickie Stowarzyszenie TABOR


Miesięcznik Egzorcysta

saletyni.pl

Tak Rodzienie

Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

Radio Rodzina Wrocław

Tygodnik Niedziela

Radio Głos

Siódma - Dziewiąta

Jasnogórska Rodzina Różańcowa

Radio Fara

Katolickie Radio Podlasie

Pallotyńskie Radio Ewangelizacyjne

Radio Niepokalanów

Radio FIAT

Sercanki

Radio Jasna Góra

Tabor

Radio RDN

MojRzeszow

vipdesign

zakony.pl

via

Gość Niedzielny

http://sanktuariapolskie.info/

Rozaniec.eu

Pomoc kościołowi w potrzebie

Radio doxa