żywa Wiara

ArtykułyZOBACZ WSZYSTKIE

Zapowiedź grudniowego numeru Miesięcznika Egzorcysta

użytkownik: admin z dnia: 2020-12-10

Duch konsumpcjonizmu. Od zdrady małżeńskiej do paktu z diabłem i praktyk okultystycznych – setny numer Miesięcznika „Egzorcysta”
 
Grudniowy numer Miesięcznika „Egzorcysta” to jubileuszowe, setne wydanie czasopisma, w którym znajdujemy informacje o zagrożeniach duchowych, świadectwach oraz współczesnych problemach społecznych. Tym razem głównym tematem jest duch konsumpcjonizmu i jego wpływ na religijność współczesnego człowieka.
 
Redaktor naczelny Miesięcznika „Egzorcysta” Artur Winiarczyk przytacza widoczną prawidłowość: Im wyższy poziom dóbr materialnych, tym niższy poziom kulturowy oraz duchowy występuje w społeczeństwie. Jak podkreśla, nierzadko „najlepsze dzieła malarskie czy muzyczne powstawały w sytuacji skrajnej niekiedy nędzy ich twórców”.
 
Słuszność przedstawionego wniosku widzimy w tekście ks. egzorcysty Andrzeja Grefkowicza, który przytacza świadectwo pewnej kobiety. Mimo wieloletniego stażu małżeńskiego, trójki dzieci oraz dobrze płatnej pracy, połączonej zresztą z codzienną pobożnością, kobieta wdała się w romans i zdradzała własnego męża. Ten romans zaś pchnął ją do zawarcia paktu z diabłem i wejścia w praktyki okultystyczne.
 
Ks. Marian Rajchel w artykule „Przekonanie o własnym potępieniu – najgorsze dręczenie” przytacza relację, jak poczucie beznadziei oraz rozpaczy niszczy człowieka od wewnątrz i odpycha od innych ludzi, mimo chęci i gotowości pomocy osób najbliższych. Jak poradzić sobie z takim stanem?
 
Do czego prowadzi brak Boga w codziennym życiu w zlaicyzowanym społeczeństwie? Małe Siostry Jezusa z Częstochowy, Katarzyna i Mariola, opowiadają o swoim doświadczeniu życia w zlaicyzowanych Czechach, blisko granicy z Niemcami. Wspomnienia sióstr potwierdzają, że człowiek posiada w sobie pragnienie poznania Boga. Siostry widziały, jak ludzie, choć uważali z wiarę za objaw szaleństwa, chętnie dzielili się z nimi swoimi rozterkami natury duchowej. Jak jednak podkreślają rozmówczynie, ludzi ci chętnie też „rozmawiali z przedstawicielami Hare Kryszna czy jakiejkolwiek innej sekty, byle te osoby były wyraźnie w coś zaangażowane”.
 
W grudniowym numerze znajdziemy także omówienie problemu zakupoholizmu. O. Łukasz Buksa opisuje zjawisko i zaznacza, że współcześnie jest to swego rodzaju „norma społeczna”, przez co jest o wiele cięższa do zwalczenia. Natomiast ksiądz profesor Andrzej Zwoliński ukazuje „demona chciwości”. 
 
Ks. Marek Chmielewski zwraca też uwagę, że mimo powyższych problemów, a może dzięki nim, coraz więcej osób, również niewierzących, próbuje uciec od panującego ducha konsumpcjonizmu. Chrześcijanie coraz częściej sięgają po duchowość ojców pustyni oraz korzystają z rekolekcji w milczeniu. Młodzi ludzie chętniej wybierają zakony kontemplacyjne. Także osoby niezwiązane z Kościołem coraz chętniej wybierają odpoczynek nie w formie szalonych imprez, ale w spokoju, co widać po rozwoju branż zajmujących się survivalem oraz rosnącej ofercie wyjazdów w odludne miejsca.
 
Psycholog Bogna Białecka przytacza wstrząsające relacje, jak 10-letnie dzieci wpadają w histerię, niszczą sprzęty domowe i biją swoich rodziców. Powód? Ograniczenie korzystania ze smartfona. Przedstawia także sposób, jak można temu zaradzić.
 
Jak co miesiąc, sylwetki świętych: Święta Barbara, patronka dobrej śmierci. Oraz stygmatyczka Jadwiga Bartyzel. 
 
Pełne omówienie numeru wraz z możliwością zamówienia znajduje się na stronie miesiecznikegzorcysta.pl. 

Komentarze (0)

Portal zywawiara.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.